Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-33-1
HSM4-8-33-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-33-1
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 33MM
Datasheet Download
HSM4-8-33-1.pdf
Availability of HSM4-8-33-1
QUANTITY
HSM4-8-33-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-33-1
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-33-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.299" (33.00mm)
Length - Overall1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-33-1
Related LinksHSM4-, HSM4-8-33-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-33-1 Details Description
Related parts for HSM4-8-33-1
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 90 OHM 1.2A 0402 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 10POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/15/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
XFRMR MODULE 4PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 14KV datasheet.pdf