Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-36-2
HSM4-8-36-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-36-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 36MM
Datasheet Download
HSM4-8-36-2.pdf
Availability of HSM4-8-36-2
QUANTITY
HSM4-8-36-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-36-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-36-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.417" (36.00mm)
Length - Overall1.653" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-36-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-36-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-36-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-36-2
CONN JACK 1/4" PHONE ENCLOSE PC datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONN BRD TO BRD .1MM 100 POS DIP datasheet.pdf
CAP CER 7PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILTERED DP 6A datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf