Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-37-1
HSM4-8-37-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-37-1
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 37MM
Datasheet Download
HSM4-8-37-1.pdf
Availability of HSM4-8-37-1
QUANTITY
HSM4-8-37-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-37-1
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-37-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.457" (37.00mm)
Length - Overall1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-37-1
Related LinksHSM4-, HSM4-8-37-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-37-1 Details Description
Related parts for HSM4-8-37-1
CAP TANT 100UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 7.4A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD MULT 28-SSOP datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80M PAR/SRL 64-QFN datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 891K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf