Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-45-2
HSM4-8-45-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-45-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 45MM
Datasheet Download
HSM4-8-45-2.pdf
Availability of HSM4-8-45-2
QUANTITY
HSM4-8-45-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-45-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-45-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.772" (45.00mm)
Length - Overall2.008" (51.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-45-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-45-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-45-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-45-2
RES SMD 22.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
BOARD EVAL MCBSTR9 + ULINK2 datasheet.pdf
IC ISP 10BIT 65MSPS 6CH 80TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 600V TO-93 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf