Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-50-2
HSM4-8-50-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-50-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 50MM
Datasheet Download
HSM4-8-50-2.pdf
Availability of HSM4-8-50-2
QUANTITY
HSM4-8-50-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-50-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-50-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.969" (50.00mm)
Length - Overall2.205" (56.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-50-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-50-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-50-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-50-2
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 5A 115V datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
7 MM RED PMI W GASKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 400V 4SMDIP datasheet.pdf
FO C/A LC GRN SC 50/125 GRN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 100A TO262-3 datasheet.pdf