Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-52-2
HSM4-8-52-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-52-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 52MM
Datasheet Download
HSM4-8-52-2.pdf
Availability of HSM4-8-52-2
QUANTITY
HSM4-8-52-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-52-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-52-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height2.047" (52.00mm)
Length - Overall2.283" (58.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-52-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-52-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-52-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-52-2
FIXED IND 330NH 780MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GDP SMT datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 60POS .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
SHEET ALUM FL 19.05X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
D4GL-4CFA-A4-NPT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
LED DOGBONE 20W 4000K 120VAC datasheet.pdf