Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM4-8-74-2
HSM4-8-74-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM4-8-74-2
Brief Description
HEX STANDOFF M4 NYLON 74MM
Datasheet Download
HSM4-8-74-2.pdf
Availability of HSM4-8-74-2
QUANTITY
HSM4-8-74-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM4-8-74-2
Internal Part NumberEIS-HSM4-8-74-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height2.913" (74.00mm)
Length - Overall3.150" (80.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM4-8-74-2
Related LinksHSM4-, HSM4-8-74-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
HSM4-8-74-2 Details Description
Related parts for HSM4-8-74-2
MODULE POWER ENT RT/WIRE TERM 3A datasheet.pdf
PLUG JACK MINI NON-INSULATED datasheet.pdf
LED 4HI 3MM HI EFF GREEN PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
ACCESS POINT/ROUTER MPC8377 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf