Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM5-9.5-51-1
HSM5-9.5-51-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM5-9.5-51-1
Brief Description
HEX STANDOFF M5 NYLON 51MM
Datasheet Download
HSM5-9.5-51-1.pdf
Availability of HSM5-9.5-51-1
QUANTITY
HSM5-9.5-51-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM5-9.5-51-1
Internal Part NumberEIS-HSM5-9.5-51-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm) Hex
Between Board Height2.008" (51.00mm)
Length - Overall2.008" (51.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM5-9.5-51-1
HSM5-9.5-51-1 Details Description
Related parts for HSM5-9.5-51-1
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 9.5MM datasheet.pdf