Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM5-9.5-53-3
HSM5-9.5-53-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM5-9.5-53-3
Brief Description
HEX STANDOFF M5 NYLON 53MM
Datasheet Download
HSM5-9.5-53-3.pdf
Availability of HSM5-9.5-53-3
QUANTITY
HSM5-9.5-53-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM5-9.5-53-3
Internal Part NumberEIS-HSM5-9.5-53-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm) Hex
Between Board Height2.087" (53.00mm)
Length - Overall2.874" (73.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM5-9.5-53-3
HSM5-9.5-53-3 Details Description
Related parts for HSM5-9.5-53-3
IC VIDEO SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf