Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-29-2
HSM6-12.7-29-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-29-2
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 29MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-29-2.pdf
Availability of HSM6-12.7-29-2
QUANTITY
HSM6-12.7-29-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-29-2
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-29-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height1.142" (29.00mm)
Length - Overall1.642" (41.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-29-2
HSM6-12.7-29-2 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-29-2
TOOL CRIMP 4.2MM PE 18-22AWG datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.25"L X 6.25"W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 26 POS datasheet.pdf
DB-25 30 DEGREE BACKSHELL datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
UNPRINT MARKER LABEL 500 PIECE datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
40W TWN 25'PRM 12V 60HZ ENDUNIT datasheet.pdf
SC 3.81/20/180F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM GRN WATER CLEAR datasheet.pdf