Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-33-2
HSM6-12.7-33-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-33-2
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 33MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-33-2.pdf
Availability of HSM6-12.7-33-2
QUANTITY
HSM6-12.7-33-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-33-2
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-33-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height1.299" (33.00mm)
Length - Overall1.799" (45.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-33-2
HSM6-12.7-33-2 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-33-2
BATTERY PACK 6.0V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 8' datasheet.pdf
MICRO 37C S /11 10CR 72" NI datasheet.pdf