Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-35-1
HSM6-12.7-35-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-35-1
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 35MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-35-1.pdf
Availability of HSM6-12.7-35-1
QUANTITY
HSM6-12.7-35-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-35-1
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-35-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height1.378" (35.00mm)
Length - Overall1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-35-1
HSM6-12.7-35-1 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-35-1
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 50V datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf