Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-39-2
HSM6-12.7-39-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-39-2
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 39MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-39-2.pdf
Availability of HSM6-12.7-39-2
QUANTITY
HSM6-12.7-39-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-39-2
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-39-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height1.535" (39.00mm)
Length - Overall2.035" (51.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-39-2
HSM6-12.7-39-2 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-39-2
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SW SNAP SPST 1A LEVER QC 125V datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 1:1:100 15A SMD datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 LVDS 24QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf