Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-41-1
HSM6-12.7-41-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-41-1
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 41MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-41-1.pdf
Availability of HSM6-12.7-41-1
QUANTITY
HSM6-12.7-41-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-41-1
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-41-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height1.614" (41.00mm)
Length - Overall1.614" (41.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-41-1
HSM6-12.7-41-1 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-41-1
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN SCKT BACKPLATE FOR LGA1366 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SERVO 750W 230VAC 1PH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 33.33MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf