Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-51-1
HSM6-12.7-51-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-51-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 51MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-51-1.pdf
Availability of HSM6-12.7-51-1
QUANTITY
HSM6-12.7-51-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-51-1
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-51-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.008" (51.00mm)
Length - Overall2.008" (51.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-51-1
HSM6-12.7-51-1 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-51-1
IDC CABLE - MDH14K/MC14F/MDH14K datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 9.1A/11A 8SOIC datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN LINE W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
SLS 5.08/13/180F SN OR BX datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS M22910/7-13 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf