Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-60-2
HSM6-12.7-60-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-60-2
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 60MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-60-2.pdf
Availability of HSM6-12.7-60-2
QUANTITY
HSM6-12.7-60-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-60-2
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-60-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.362" (60.00mm)
Length - Overall2.862" (72.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-60-2
HSM6-12.7-60-2 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-60-2
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 64POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS IN-LINE datasheet.pdf