Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-73-1
HSM6-12.7-73-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-73-1
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 73MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-73-1.pdf
Availability of HSM6-12.7-73-1
QUANTITY
HSM6-12.7-73-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-73-1
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-73-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.874" (73.00mm)
Length - Overall2.874" (73.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-73-1
HSM6-12.7-73-1 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-73-1
LABEL S LAM DM VNL WHT .38X700" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.4 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 850MA 50 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SENSOR 300PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 10W DO213AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BARRIER DIODE datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf