Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-74-1
HSM6-12.7-74-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-74-1
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 74MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-74-1.pdf
Availability of HSM6-12.7-74-1
QUANTITY
HSM6-12.7-74-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-74-1
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-74-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height2.913" (74.00mm)
Length - Overall2.913" (74.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-74-1
HSM6-12.7-74-1 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-74-1
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
USB INTERFACE PC TO DEV/MOD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 6V 240W datasheet.pdf