Avago Technologies US, Inc. HSMC-A160-Q00J1
HSMC-A160-Q00J1 picture photo
Mfg. Part Number
HSMC-A160-Q00J1
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
Datasheet Download
HSMC-A160-Q00J1.pdf
Availability of HSMC-A160-Q00J1
QUANTITY
HSMC-A160-Q00J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSMC-A160-Q00J1
Internal Part NumberEIS-HSMC-A160-Q00J1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating100mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant630nm
Wavelength - Peak639nm
Features-
Package / Case2-PLCC
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSMC-A160-Q00J1
Related LinksHSMC-A1, HSMC-A160-Q00J1 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HSMC-A160-Q00J1 Details Description
Related parts for HSMC-A160-Q00J1
IC DGTL POT 10K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V datasheet.pdf
EMI SUPPRESSION FERRITE UH CABLE datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 110POS .050 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
20UF 450V 22.225X41.275 85C AXI datasheet.pdf