Avago Technologies US, Inc. HSMC-A400-S30M1
HSMC-A400-S30M1 picture photo
Mfg. Part Number
HSMC-A400-S30M1
Brief Description
LED RED CLEAR 4PLCC SMD
Datasheet Download
HSMC-A400-S30M1.pdf
Availability of HSMC-A400-S30M1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HSMC-A400-S30M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSMC-A400-S30M1
Internal Part NumberEIS-HSMC-A400-S30M1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2011
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating267.5mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test50mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak635nm
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSMC-A400-S30M1
Related LinksHSMC-A4, HSMC-A400-S30M1 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HSMC-A400-S30M1 Details Description
Related parts for HSMC-A400-S30M1
FIXED IND 220NH 110MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM .40A 0402 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.81"L X 9.84"W datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 8.51MM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf