| Internal Part Number | EIS-HSTT25-48-Q10 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| MSDS Material Safety Datasheet | HSTT,HSTTA,HSTTV, HSTTVA Series MSDS | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | HSTT | |
| Type | Tubing, Flexible | |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 | |
| Length | 4.00' (1.22m) | |
| Inner Diameter - Supplied | 0.250" (6.4mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 0.125" (3.2mm) | |
| Recovered Wall Thickness | 0.025" (0.64mm) | |
| Material | Polyolefin (PO) | |
| Features | Flame Retardant | |
| Color | White | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C | |