Panduit HSTT38-48-Q2
HSTT38-48-Q2 picture photo
Mfg. Part Number
HSTT38-48-Q2
Brief Description
HEAT SHRINK RED 3/8" X 4'
Datasheet Download
HSTT38-48-Q2.pdf
Availability of HSTT38-48-Q2
QUANTITY
HSTT38-48-Q2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSTT38-48-Q2
Internal Part NumberEIS-HSTT38-48-Q2
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetHSTT,HSTTA,HSTTV, HSTTVA Series MSDS
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesHSTT
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.375" (9.5mm)
Inner Diameter - Recovered0.187" (4.8mm)
Recovered Wall Thickness0.025" (0.64mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSTT38-48-Q2
Related LinksHSTT38, HSTT38-48-Q2 Datasheet, Panduit Distributor
HSTT38-48-Q2 Details Description
Related parts for HSTT38-48-Q2
HEATSHRINK FP301 3/32" X 500'BLK datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 30 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FLT RIB CBL .050" 28AWG 20C 6' datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FUSE 500A 1000V 1KN/110 AR datasheet.pdf