Panduit HSTT38-48-Q2
HSTT38-48-Q2 picture photo
Mfg. Part Number
HSTT38-48-Q2
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK RED 3/8" X 4'
Datasheet Download
HSTT38-48-Q2.pdf
Availability of HSTT38-48-Q2
QUANTITY
HSTT38-48-Q2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSTT38-48-Q2
Internal Part NumberEIS-HSTT38-48-Q2
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetHSTT,HSTTA,HSTTV, HSTTVA Series MSDS
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesHSTT
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.375" (9.5mm)
Inner Diameter - Recovered0.187" (4.8mm)
Recovered Wall Thickness0.025" (0.64mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSTT38-48-Q2
Related LinksHSTT38, HSTT38-48-Q2 Datasheet, Panduit Distributor
HSTT38-48-Q2 Details Description
Related parts for HSTT38-48-Q2
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LED SS 5V GREEN DIFF PCB 3MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
GND TERM BLOCK 28-12AWG DIN RAIL datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.4V SOT23-3 datasheet.pdf
CONNECTOR FOR ENCODER CABLE datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 1% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 120W datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf