| Internal Part Number | EIS-HSTTVA19-48-Q | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| MSDS Material Safety Datasheet | HSTT,HSTTA,HSTTV, HSTTVA Series MSDS | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | HSTTVA | |
| Type | Tubing, Flexible | |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 | |
| Length | 4.00' (1.22m) | |
| Inner Diameter - Supplied | 0.187" (4.8mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 0.093" (2.36mm) | |
| Recovered Wall Thickness | 0.022" (0.56mm) | |
| Material | Polyolefin (PO) | |
| Features | Flame Retardant | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C | |