| Internal Part Number | EIS-HSTTVA25-Y | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | HSTTVA | |
| Type | Tubing, Flexible | |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 | |
| Length | 0.500' (152.40mm, 6.00") | |
| Inner Diameter - Supplied | 0.250" (6.4mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 0.125" (3.2mm) | |
| Recovered Wall Thickness | 0.030" (0.76mm) | |
| Material | Polyolefin (PO) | |
| Features | Flame Retardant | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C | |