Vishay/BCcomponents HSZ270KAQBF0KR
HSZ270KAQBF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HSZ270KAQBF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 500V Y5T RADIAL
Datasheet Download
HSZ270KAQBF0KR.pdf
Availability of HSZ270KAQBF0KR
QUANTITY
HSZ270KAQBF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HSZ270KAQBF0KR
Internal Part NumberEIS-HSZ270KAQBF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHS
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSZ270KAQBF0KR
Related LinksHSZ270K, HSZ270KAQBF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HSZ270KAQBF0KR Details Description
Related parts for HSZ270KAQBF0KR
TRANS PNP 300V 0.1A SOT54 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf