Vishay/BCcomponents HSZ561KAQBRAKR
HSZ561KAQBRAKR picture photo
Mfg. Part Number
HSZ561KAQBRAKR
Brief Description
CAP CER 560PF 500V Y5T RADIAL
Datasheet Download
HSZ561KAQBRAKR.pdf
Availability of HSZ561KAQBRAKR
QUANTITY
HSZ561KAQBRAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HSZ561KAQBRAKR
Internal Part NumberEIS-HSZ561KAQBRAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationEliminate Pb in Ceramic Capacitors 26/Feb/2015
Standard Package2,500
SeriesHS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSZ561KAQBRAKR
Related LinksHSZ561K, HSZ561KAQBRAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HSZ561KAQBRAKR Details Description
Related parts for HSZ561KAQBRAKR
FUSE DUAL ELEMENT 6.25A 250V datasheet.pdf
CONN HEADR 8POS IDC STR SMD GOLD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
30A 120/208 PLUG ASSY - YEL ECM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS422/RS485 8SOIC datasheet.pdf
RES 39 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG .050 R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf