Susumu HTC1005-1E-1R2-J-L5
HTC1005-1E-1R2-J-L5 picture photo
Mfg. Part Number
HTC1005-1E-1R2-J-L5
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.2PF 25V 0402
Datasheet Download
HTC1005-1E-1R2-J-L5.pdf
Availability of HTC1005-1E-1R2-J-L5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HTC1005-1E-1R2-J-L5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HTC1005-1E-1R2-J-L5
Internal Part NumberEIS-HTC1005-1E-1R2-J-L5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesHTC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HTC1005-1E-1R2-J-L5
Related LinksHTC1005-1, HTC1005-1E-1R2-J-L5 Datasheet, Susumu Distributor
HTC1005-1E-1R2-J-L5 Details Description
Related parts for HTC1005-1E-1R2-J-L5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf