Riedon HTE39-100MJ
HTE39-100MJ picture photo
Mfg. Part Number
HTE39-100MJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100M OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
HTE39-100MJ.pdf
Availability of HTE39-100MJ
QUANTITY
HTE39-100MJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HTE39-100MJ
Internal Part NumberEIS-HTE39-100MJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHTE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 195°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension*
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HTE39-100MJ
Related LinksHTE39, HTE39-100MJ Datasheet, Riedon Distributor
HTE39-100MJ Details Description
Related parts for HTE39-100MJ
CONN HEADER VERT 6POS TIN PCB datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf