| Internal Part Number | EIS-HTN0.50TB | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Flexo® | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 0.500" (12.70mm) | |
| Diameter - Maximum | 0.750" (19.10mm) | |