Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HTSN-M2.5-16-5-1
HTSN-M2.5-16-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
HTSN-M2.5-16-5-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 16MM
Datasheet Download
HTSN-M2.5-16-5-1.pdf
Availability of HTSN-M2.5-16-5-1
QUANTITY
HTSN-M2.5-16-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HTSN-M2.5-16-5-1
Internal Part NumberEIS-HTSN-M2.5-16-5-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package500
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHTSN
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.197" (5.00mm) Hex
Between Board Height0.630" (16.00mm)
Length - Overall0.630" (16.00mm)
Features-
MaterialNylon
Plating-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HTSN-M2.5-16-5-1
HTSN-M2.5-16-5-1 Details Description
Related parts for HTSN-M2.5-16-5-1
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.2UF RADIAL datasheet.pdf