Samtec, Inc. HTSW-102-23-F-S
HTSW-102-23-F-S picture photo
Mfg. Part Number
HTSW-102-23-F-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2POS .1" T/H
Datasheet Download
HTSW-102-23-F-S.pdf
Availability of HTSW-102-23-F-S
QUANTITY
HTSW-102-23-F-S Order Process
Ship out your order
Specifications of HTSW-102-23-F-S
Internal Part NumberEIS-HTSW-102-23-F-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHTSW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HTSW-102-23-F-S
Related LinksHTSW-10, HTSW-102-23-F-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HTSW-102-23-F-S Details Description
Related parts for HTSW-102-23-F-S
CONN HEADER RTANG .100 10POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMC datasheet.pdf
POWER SUPPLY CABLE 1 MODULE datasheet.pdf
SHEET COPPER FL 19.1X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 72MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 39K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf