Samtec, Inc. HTSW-150-07-G-D
HTSW-150-07-G-D picture photo
Mfg. Part Number
HTSW-150-07-G-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 100POS .100" T/H GLD
Datasheet Download
HTSW-150-07-G-D.pdf
Availability of HTSW-150-07-G-D
QUANTITY
HTSW-150-07-G-D Order Process
Ship out your order
Specifications of HTSW-150-07-G-D
Internal Part NumberEIS-HTSW-150-07-G-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HTSW-150-07-G-D
Related LinksHTSW-15, HTSW-150-07-G-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HTSW-150-07-G-D Details Description
Related parts for HTSW-150-07-G-D
VARISTOR 16V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
WIRE MARKER TYPE ON 3/4"X 1 3/8" datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.41A 140 MOHM datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 191 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263 datasheet.pdf
FUSE 50A 400V GG/GL SIZE 000 datasheet.pdf