IXYS Corporation HTZ110A16K
HTZ110A16K picture photo
Mfg. Part Number
HTZ110A16K
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 16KV 3.5A
Datasheet Download
HTZ110A16K.pdf
Availability of HTZ110A16K
QUANTITY
HTZ110A16K Order Process
Ship out your order
Specifications of HTZ110A16K
Internal Part NumberEIS-HTZ110A16K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)16000V (16kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)3.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If18.3V @ 12A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 16800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HTZ110A16K
Related LinksHTZ11, HTZ110A16K Datasheet, IXYS Corporation Distributor
HTZ110A16K Details Description
Related parts for HTZ110A16K
CER RESONATOR 6.0MHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.5VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 32.5A 1.7 MOHM datasheet.pdf