IXYS Corporation HTZ240F10K
HTZ240F10K picture photo
Mfg. Part Number
HTZ240F10K
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 10KV 1.7A
Datasheet Download
HTZ240F10K.pdf
Availability of HTZ240F10K
QUANTITY
HTZ240F10K Order Process
Ship out your order
Specifications of HTZ240F10K
Internal Part NumberEIS-HTZ240F10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)10000V (10kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If10V @ 2A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 10000V