Linx Technologies HUM-868-DT
HUM-868-DT picture photo
Mfg. Part Number
HUM-868-DT
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MODULE RF 868MHZ TXRX UART
Datasheet Download
HUM-868-DT.pdf
Availability of HUM-868-DT
QUANTITY
HUM-868-DT Order Process
Ship out your order
Specifications of HUM-868-DT
Internal Part NumberEIS-HUM-868-DT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
FCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Understanding RF Modules
Introduction to the RF Environment
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package128
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesHumDT™
PackagingTray
RF Family/Standard-
Protocol-
ModulationFHSS
Frequency868MHz
Data Rate250kbps
Power - Output9.5dBm
Sensitivity-101dBm
Serial InterfacesUART
Antenna Type-
Memory Size-
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Current - Receiving22mA
Current - Transmitting38mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HUM-868-DT
Related LinksHUM-8, HUM-868-DT Datasheet, Linx Technologies Distributor
HUM-868-DT Details Description
Related parts for HUM-868-DT
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.5A 48 MOHM SMD datasheet.pdf