Eaton (formerly Cooper Bussmann) HV0820-2R7305-R
HV0820-2R7305-R picture photo
Mfg. Part Number
HV0820-2R7305-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 3F -10% +30% 2.7V T/H
Datasheet Download
HV0820-2R7305-R.pdf
Availability of HV0820-2R7305-R
QUANTITY
HV0820-2R7305-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HV0820-2R7305-R
Internal Part NumberEIS-HV0820-2R7305-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductHV Series Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® HV
PackagingBulk
Capacitance3F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HV0820-2R7305-R
Related LinksHV0820-, HV0820-2R7305-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HV0820-2R7305-R Details Description
Related parts for HV0820-2R7305-R
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LPC93X MCU FAMILY datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 26POS .050" SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 35POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf