Eaton (formerly Cooper Bussmann) HV1020-2R7505-R
HV1020-2R7505-R picture photo
Mfg. Part Number
HV1020-2R7505-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 5F -10% +30% 2.7V T/H
Datasheet Download
HV1020-2R7505-R.pdf
Availability of HV1020-2R7505-R
QUANTITY
HV1020-2R7505-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HV1020-2R7505-R
Internal Part NumberEIS-HV1020-2R7505-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductHV Series Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® HV
PackagingBulk
Capacitance5F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.878" (22.30mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HV1020-2R7505-R
Related LinksHV1020-, HV1020-2R7505-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HV1020-2R7505-R Details Description
Related parts for HV1020-2R7505-R
CONN CONTACT FOR 8483/8484 PLUGS datasheet.pdf
CONN HDR 10POS T/H R/A 2.5MM TIN datasheet.pdf
POT 100 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH TRANS 12BSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf