Eaton (formerly Cooper Bussmann) HV1030-2R7H106-1
HV1030-2R7H106-1 picture photo
Mfg. Part Number
HV1030-2R7H106-1
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 10F -10%, +30% 2.7V T/H
Datasheet Download
HV1030-2R7H106-1.pdf
Availability of HV1030-2R7H106-1
QUANTITY
HV1030-2R7H106-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HV1030-2R7H106-1
Internal Part NumberEIS-HV1030-2R7H106-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® HV
Packaging*
Capacitance10F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)34 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
Termination-
Mounting Type*
Package / Case*
Lead Spacing*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HV1030-2R7H106-1
Related LinksHV1030-2, HV1030-2R7H106-1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HV1030-2R7H106-1 Details Description
Related parts for HV1030-2R7H106-1
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V SOT223 datasheet.pdf
GDT 350V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 3.8A 31 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T10 28V RED datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SGE-245-2-1420 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC ISOMODE SYST-SIDE DAA 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf