Ohmite HVC0603T1005FET
HVC0603T1005FET picture photo
Mfg. Part Number
HVC0603T1005FET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
HVC0603T1005FET.pdf
Availability of HVC0603T1005FET
QUANTITY
HVC0603T1005FET Order Process
Ship out your order
Specifications of HVC0603T1005FET
Internal Part NumberEIS-HVC0603T1005FET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHVC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVC0603T1005FET
Related LinksHVC0603, HVC0603T1005FET Datasheet, Ohmite Distributor
HVC0603T1005FET Details Description
Related parts for HVC0603T1005FET
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STR .100" GOLD datasheet.pdf