Riedon HVC0805H-100MJ8
HVC0805H-100MJ8 picture photo
Mfg. Part Number
HVC0805H-100MJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
HVC0805H-100MJ8.pdf
Availability of HVC0805H-100MJ8
QUANTITY
HVC0805H-100MJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVC0805H-100MJ8
Internal Part NumberEIS-HVC0805H-100MJ8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Temperature CHR and HVS Chip Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Magnetic
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 300°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVC0805H-100MJ8
Related LinksHVC0805, HVC0805H-100MJ8 Datasheet, Riedon Distributor
HVC0805H-100MJ8 Details Description
Related parts for HVC0805H-100MJ8
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
HANDLE 6U SUBRACK BLK ALUMINUM datasheet.pdf
CONN KEYED GUIDE MODULE R/A 4-40 datasheet.pdf
CONN SOCKET 17-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 21A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 335MA 2 OHM TH datasheet.pdf