Ohmite HVC0805Z5006JET
HVC0805Z5006JET picture photo
Mfg. Part Number
HVC0805Z5006JET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 500M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
HVC0805Z5006JET.pdf
Availability of HVC0805Z5006JET
QUANTITY
HVC0805Z5006JET Order Process
Ship out your order
Specifications of HVC0805Z5006JET
Internal Part NumberEIS-HVC0805Z5006JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHVC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVC0805Z5006JET
Related LinksHVC0805, HVC0805Z5006JET Datasheet, Ohmite Distributor
HVC0805Z5006JET Details Description
Related parts for HVC0805Z5006JET
IC SENSOR DIRECT/DETECT 5SIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 4KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 2.420" (61.47mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.150" (3.81mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
CONN 18POS 0.8MM SMT datasheet.pdf