Stackpole Electronics Inc. HVCB0603FKC100K
HVCB0603FKC100K picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0603FKC100K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 0.06W 0603
Datasheet Download
HVCB0603FKC100K.pdf
Availability of HVCB0603FKC100K
QUANTITY
HVCB0603FKC100K Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0603FKC100K
Internal Part NumberEIS-HVCB0603FKC100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.06W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0603FKC100K
Related LinksHVCB060, HVCB0603FKC100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0603FKC100K Details Description
Related parts for HVCB0603FKC100K
BODY PLUG 1.77" HOLE SIZE datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT DUAL 24-DIP datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 96BGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3V 0.6A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf