Stackpole Electronics Inc. HVCB0603FKC10M0
HVCB0603FKC10M0 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0603FKC10M0
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 0.06W 0603
Datasheet Download
HVCB0603FKC10M0.pdf
Availability of HVCB0603FKC10M0
QUANTITY
HVCB0603FKC10M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0603FKC10M0
Internal Part NumberEIS-HVCB0603FKC10M0
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.06W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0603FKC10M0
Related LinksHVCB060, HVCB0603FKC10M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0603FKC10M0 Details Description
Related parts for HVCB0603FKC10M0
JUMPER-H1500TR/A3049N/X 6" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32X8 28-SOJ datasheet.pdf
MICRO 100C P 30" YEL JACKS NI datasheet.pdf