Stackpole Electronics Inc. HVCB0603FTC100K
HVCB0603FTC100K picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0603FTC100K
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 0.06W 0603
Datasheet Download
HVCB0603FTC100K.pdf
Availability of HVCB0603FTC100K
QUANTITY
HVCB0603FTC100K Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0603FTC100K
Internal Part NumberEIS-HVCB0603FTC100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.06W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0603FTC100K
Related LinksHVCB060, HVCB0603FTC100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0603FTC100K Details Description
Related parts for HVCB0603FTC100K
HEAT SHRINK BLK 3/16" X 1" datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 5V HS 16TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC FILTER ANALOG 8TH-ORD 28SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC60B/AE60M/AKC60B datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 3" X 5YD datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
IC TXRX 1BIT DUAL 3ST 6TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf