Stackpole Electronics Inc. HVCB0805FDC15M0
HVCB0805FDC15M0 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0805FDC15M0
Brief Description
RES SMD 15M OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
HVCB0805FDC15M0.pdf
Availability of HVCB0805FDC15M0
QUANTITY
HVCB0805FDC15M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0805FDC15M0
Internal Part NumberEIS-HVCB0805FDC15M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0805FDC15M0
Related LinksHVCB080, HVCB0805FDC15M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0805FDC15M0 Details Description
Related parts for HVCB0805FDC15M0
NPN PHOTO TRANSISTOR datasheet.pdf
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 8MICRO datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR SOT-143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE SKT datasheet.pdf