Stackpole Electronics Inc. HVCB0805FDD10M0
HVCB0805FDD10M0 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0805FDD10M0
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
HVCB0805FDD10M0.pdf
Availability of HVCB0805FDD10M0
QUANTITY
HVCB0805FDD10M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0805FDD10M0
Internal Part NumberEIS-HVCB0805FDD10M0
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0805FDD10M0
Related LinksHVCB080, HVCB0805FDD10M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0805FDD10M0 Details Description
Related parts for HVCB0805FDD10M0
THERMISTOR NTC DC95 TYPE 30K OHM datasheet.pdf
IC TEMP SNSR/DC FAN CTRLR 8-MSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADAV803 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 200MHZ 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
GDT 270V 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER 8.2MM WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A TO263 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 5A datasheet.pdf
1016 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf