Stackpole Electronics Inc. HVCB0805FKC11M0
HVCB0805FKC11M0 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0805FKC11M0
Brief Description
RES SMD 11M OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
HVCB0805FKC11M0.pdf
Availability of HVCB0805FKC11M0
QUANTITY
HVCB0805FKC11M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0805FKC11M0
Internal Part NumberEIS-HVCB0805FKC11M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0805FKC11M0
Related LinksHVCB080, HVCB0805FKC11M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0805FKC11M0 Details Description
Related parts for HVCB0805FKC11M0
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9.52MM 7POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 38QFN datasheet.pdf
CAP CER 600PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf