Stackpole Electronics Inc. HVCB0805JTD510K
HVCB0805JTD510K picture photo
Mfg. Part Number
HVCB0805JTD510K
Brief Description
RES SMD 510K OHM 5% 1/5W 0805
Datasheet Download
HVCB0805JTD510K.pdf
Availability of HVCB0805JTD510K
QUANTITY
HVCB0805JTD510K Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB0805JTD510K
Internal Part NumberEIS-HVCB0805JTD510K
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB0805JTD510K
Related LinksHVCB080, HVCB0805JTD510K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB0805JTD510K Details Description
Related parts for HVCB0805JTD510K
BASE PLATE SOCKET IDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 18A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 750MA 220 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf