Stackpole Electronics Inc. HVCB1206FKC100K
HVCB1206FKC100K picture photo
Mfg. Part Number
HVCB1206FKC100K
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
HVCB1206FKC100K.pdf
Availability of HVCB1206FKC100K
QUANTITY
HVCB1206FKC100K Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB1206FKC100K
Internal Part NumberEIS-HVCB1206FKC100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductHVC Series High Voltage Chip Resistors
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB1206FKC100K
Related LinksHVCB120, HVCB1206FKC100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB1206FKC100K Details Description
Related parts for HVCB1206FKC100K
MOSFET N-CH 60V 15A TO-220 datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10.5A 11.8 MOHM datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 78K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
DK4 LD/32 60VAC RD datasheet.pdf